WordPress İstatistikleri

Yaklaşık 20 yıl önce bir blog platformu olarak piyasaya sürülen WordPress günümüzde e-ticaret sitelerinden, haber kuruluşlarına kadar internetteki her beş siteden ikisinin kullandığı çok amaçlı bir içerik yönetim sistemine dönüşmüş ve adını sadece binlerce temaya ve eklentiye değil bir hosting çözümüne de yazdırmış durumda: WordPress Hosting.

  • Bugün WordPress, internetteki tüm web sitelerinin %43,2’si tarafından kullanılan ve 2011 yılından bu yana kullanımı yılda ortalama %12 artan en popüler CMS. CMS kullanan tüm web siteleri açısından incelediğimizde oran yükseliyor ve bunların %65,2’sinin WordPress, %6,6’sının Shopify, %2,8’inin Wix, %2,7’sinin Squarespace, %2,6’sının ise Joomla ile içeriklerini yayınladığı görülüyor. (W3Techs, 2022).
  • Resmi ücretsiz WordPress temalarının sayısı 9.000’i aşmış durumda, en sevilenleri arasında hızıyla ünlü Astra ve Neve dikkat çekiyor (WordPress, 2022). Premium seçenekler de dahil olmak üzere hem ücretsiz hem de ücretli sürümü olanların tek sayılması şartıyla toplam WordPress temaları 31.000’i geçiyor (Scepter, 2020). İlk 1 milyon site arasında en çok kullanılan WordPress temaları ise Divi ve Astra(BuiltWith, 2022).
  • Eklentiler açısından istatistikler WordPress sitelerinin %20,4’ünün popüler e-ticaret eklentisi WooCommerce’i, %15,9’unun Elementor’ı ve %15,3’ünün WPBakery’i kullandığını gösteriyor (W3Techs, 2022).
  • Şu an resmi WordPress eklenti dizininde yaklaşık 60.000 ücretsiz eklenti bulunuyor. En popüler olanları arasında Elementor, Askimet ve Jetpack’i saymak mümkün. WordPress eklenti dizininde en çok indirilen ve en iyi puan alan ücretsiz eklenti ise en aktif kuruluma ve beş yıldızlı derecelendirmeye sahip Yoast SEO (WordPress 2022).
  • ilk 10 milyon site arasında her gün 1000’den fazla WordPress sitesinin oluşturulduğu biliniyor. Bu 2021’de en iyi 10 milyon web sitesinin en az 1000 tanesinin her iki dakikada bir WordPress kullanmaya başladığı anlamına geliyor (W3Techs, 2021).
  • Güvenlik eklentisi Wordfence’in WordPress sitelerinde 2021’in ilk yarısında 18,5 milyar şifre saldırısını engellediği, Wordfence Web Application Firewall’ın ise engellenenler listesindeki IP’lerden ve güvenlik açıklarından yararlanmaya çalışan siber korsanlardan gelen 4 milyar isteği reddetmeyi başardığı biliniyor (Wordfence, 2021).
  • Güvenlik önlemleri açısından en çok önerilen çözümlerden biri, WordPress eklentilerinizi, temanızı ve çekirdeğinizi her zaman en son sürümlerinde çalışır durumda tutmanız. Çünkü WordPress güvenlik açıklarının yaklaşık %90’ı eklentilerden kaynaklanıyor. WPScan, 2021’in ilk yarısında WordPress eklentileri, temaları ve çekirdeği genelinde 602 yeni güvenlik açığı kaydetmiş ancak uzmanlara göre bu sayının 2020’nin tamamında bildirilen güvenlik açıklarının sayısını aşması WordPress’in zaman içinde daha az güvenli hale geldiğini göstermiyor. Uzmanlar daha fazla insanın WordPress yazılımındaki güvenlik açığını bulmak ve raporlamak için daha fazla zaman harcadığını ve bunun da daha az savunmasız eklenti ve tema ile sonuçlanacağını düşünüyor.

    WordPress güvenlik açıklarının %6’sı ise temalardan kaynaklanıyor. Kalan %4’ün temel yazılıma ait güvenlik açıkları olduğu biliniyor. Anlaşıldığı üzere eklenti kaynaklı güvenlik açıkları WordPress web siteleri için büyük bir risk oluşturuyor (Wordfence, 2021).

Uzman Görüşü

WordPress, son yirmi yılda hızla gelişmiş ve bir blog platformundan son derece genişletilebilir bir CMS’e dönüşmüştür. Kullanıcı tabanı kadar, eklentiler, temalar ve güvenlik riskleri açısından da büyüyen WordPress’in en yüksek performans ve güvenlik düzeyine ulaşması WordPress’e özgü hosting altyapıları ve sunucu ortamlarıyla mümkündür.

Turhost olarak 2022 yılı için devreye aldığımız WordPress Hosting yapılandırmalarımız; Cloudlinux 8 Pro İşletim Sistemi, Imunify 360, yeni Kurumsal Acronis Bulut Yedekleme hizmeti, yeni cPanel yazılım lisanslamaları, LiteSpeed 6.0, MySQL 8.0 ve PHP 8.0 destekleri, yeni Kurumsal NVMe depolama altyapıları, yeni 2. Nesil Xeon Gold R işlemcili donanım altyapıları, yeni %100 Yedekli Bulut Kümeleme altyapısı gibi en modern güçlendirmeleri içeriyor.

Turhost’un WordPress hosting paketleriyle; web sitenizin güvenlik açıklarına karşı koruma altına alınmasını ve hakettiği hızlara ulaşmasını sağlayacak fırsatları yakalamanızı dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir